-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.ULTRA-VIOL
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Lampa bakteriobójcza bezpośredniego działania NBV 15S bez licznika czasu pracy sufitowa
Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania bez licznika czasu pracy pracują podczas nieobecności personelu i pacjentów.
Dobór tego rodzaju sprzętu w znacznej mierze zależy od wymiarów pomieszczenia oraz od parametrów powietrza (wilgotności i poziomu zapylenia). Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania nieodwracalnie dezaktywują wirusy i grzyby podczas, kiedy w pomieszczeniu nikt nie przebywa. Ich silne oddziaływanie mogłoby zaszkodzić personelowi i pacjentom, dlatego przed uruchomieniem urządzenia należy zadbać, aby wszyscy opuścili daną salę.
Podstawowe informacje:
- Sposób mocowania lampy: sufitowa
- Promienniki: 1x15W
- Licznik czasu pracy: bez licznika
Dane techniczne:
- napięcie zasilania: 230 V 50 Hz
- pobór mocy: 25 VA
- element emitujący promieniowanie UV-C: 15W
- natężenie promieniowania UV-C w odległości 1 m : 0,9 W / m2
- trwałość promiennika : 8000 h
- dezynfekowana powierzchnia: 6-8 m2
- obrót lampy (możliwość ustawienia kąta naświetlenia): 230 °
- klasa zabezpieczenia ppor.: I
- typ obudowy : IP 20
- rodzaj pracy: ciągła
- wymiary kopuły: 465 x 85 x 135 mm
- masa kopuły: 2 kg
- długość wysięgnika: 500 mm
Opis produktu:
- sposób montażu lampy: S - sufitowa
- zastosowane do podniesienia i utrzymania poziomu czystości mikrobiologicznej w pomieszczeniu
- lampy emitują promieniowanie UV-C o długości fali 253,7 nm
- bezpowrotnie dezaktywują bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne mikroorganizmy
- lampa bakteriobójcza gruntownie dezynfekuje powietrze i powierzchnię
- odbłyśnik lampy zrobiony jest z aluminium odblaskowego wysokiej jakości
- stosowane są na blokach operacyjnych, gabinetach zabiegowych, opatrunkowych, salach chorych, przychodniach, laboratoriach, aptekach, w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym
- skuteczność działania lamp bakteriobójczych zatwierdzona badaniami
- wszelkie wymagane certyfikaty
Dokładny opis sposobów i metod użytkowania lamp bakteriobójczych zawiera instrukcja obsługi lamp.
Dobór ilości i mocy lamp bakteriobójczych bezpośredniego działania serii NBV jest zależne od dodatkowych czynników takich, jak: wysokość i kształt pomieszczenia, wielkość współczynnika odbicia powierzchni (ścian) w pomieszczeniu, temperatura, wilgotność i stopień zapylenia powietrza, odporność drobnoustrojów. Niezbędne parametry wymagane przy wyborze, uniemożliwiają ujęcie szczegółowej i jednoznacznej reguły definiującej ilość lamp bakteriobójczych bezpośredniego działania serii NBV na jedno pomieszczenie.
Z praktycznego punktu widzenia można założyć, że uzyskamy wystarczający stopień czystości mikrobiologicznej stosując:
- lampę 15W na pow. do 8 m2
- lampę 2x15W na pow. do 12 m2
- lampę 30W na pow. do 15 m2
- lampę 2x30W na pow. do 22 m2
W pomieszczeniu, którego wysokość wynosi 2,5m do 3m.
W zależności od tego, jakie jest przeznaczenie pomieszczenia (gabinet lekarski lub zabiegowy, sala chorych, sala operacyjna) lampy pozostawiamy włączone na 2 do 8 godz. Aby uzyskać doraźny efekt dezynfekcji powietrza w pomieszczeniu (np. między dwoma zabiegami) lampy włączamy na 15 do 20 minut.
Pilot RC NBV służy do zdalnego włączania/wyłączania lamp bakteriobójczych bezpośredniego działania. Może być dostarczany do nowo zamawianych lamp bezpośredniego działania tj. NBV 15; NBV 30, NBV 2x30 bez względu na sposób montażu.
Zalety Pilotów RC:
- Zdalne włączanie i wyłączanie lamp z bezpiecznej odległości
- Włączanie lamp po wyjściu z pomieszczenia
- Brak konieczności wykonywania oddzielnej instalacji elektrycznej
- Niestandardowy system kodowania zapobiega przypadkowym włączeniom i wyłączeniom lamp
- Odbiornik wmontowany w lampie bakteriobójczej
- Częstotliwość pracy układu zdalnego włączania/wyłączania: 433,92 MHz
- Zasięg zadziałania zdalnego włączania/wyłączania: do 25m
- Bateria pilota układu zdalnego włączania/wyłączania: 12V, typ A23
- Stopień ochrony: IP20
Dezynfekcja powietrza i powierzchni promieniami ultrafioletowymi UV-C
Promieniowanie ultrafioletowe UV należy do falowego promieniowania elektromagnetycznego, podobnie jak promieniowanie rentgenowskie, fale radiowe czy światło.
Dla praktycznego zastosowania spektrum UV zostało podzielone na trzy obszary:
- UV-A - długofalowe 400 nm - 315 nm - Występuje w promieniach słońca. Dotyczy procesów fotochemicznych, pigmentaryzacji. Efekt erytemalny jest znikomy.
- UV-B - średniofalowe 315 nm - 280 nm - Ma podstawowe zastosowanie w terapii. Tworzy prowitaminę D. Występuje tu efekt pigmentaryzacji i erytemalny.
- UV-C - krótkofalowe 280 nm - 100 nm - Posiada mocny efekt bakterio- i zarodkobójczy. Powoduje oparzenia skóry (Erytema) i zapalenie spojówek(efekt koniunktywalny).
Promieniowanie UV-C powstaje m. in. przy niskociśnieniowych rtęciowych wyładowaniach (promienniki bakteriobójcze). Promieniowanie o długości fali poniżej 200 nm tworzy ozon w powietrzu. Jest to zjawisko szkodliwe. Do wytworzenia promienników TUV zostało użyte specjalne szkło kwarcowe, które posiada wysoki współczynnik transmisji dla promieniowania bakteriobójczego, przy czym szkło to absorbuje niepożądane promieniowanie UV o długości fali poniżej 200 nm. Zatem promienniki TUV wytwarzają znikomą ilość ozonu i to tylko podczaspierwszych 100 godzin świecenia.
Stwierdzono, że największy efekt bakteriobójczy występuje przypromieniowaniu o długości fali od 250 do 270 nm. Mechanizm bakteriobójczy polega na absorbowaniu przez kwasy nukleinowe i białka energii promieniowania UV-C, która wzbudzając reakcje chemiczne w jądrach zabija mikroorganizmy.
Wartość przepływu powietrza przez lampę stanowi kompromis między możliwością dezynfekcji jak największej ilości powietrza w jednostce czasu a skutecznością niszczenia drobnoustrojów w komorze dezynfekcyjnej. Należy zwrócić również uwagę, że wymuszony przepływ powietrza powoduje jego łagodny obieg w pomieszczeniu (dzięki czemu dezynfekowane jest powietrze w całej sali).
Lampy Lampy bakteriobójcze przepływowe dwufunkcyjne NBVE 60/30 i NBVE 110/55
Dwufunkcyjne przepływowe lampy bakteriobójcze z zewnętrznym promiennikiem bezpośredniego działania zapewniają pełny zakres oddziaływania dezynfekcyjnego. Dają one możliwość intensywnej dezynfekcji powietrza w obecności ludzi (komora przepływowa UV-C – funkcja I), jak również bezpośredniej dezynfekcji całego pomieszczenia, kiedy personel i pacjenci przebywają na zewnątrz (promiennik bezpośredniego działania – funkcja II).
Oddziaływanie dezynfekcyjne zewnętrznego promiennika jest analogiczne jak w standardowych lampach serii NBV. Promieniowanie UV-C dezynfekuje powietrze i powierzchnie w pomieszczeniu (ściany, blaty, przedmioty itp.). Dzięki swojej naturze dociera ono również do różnych zakamarków jako promienie odbite. Obie funkcje są niezależne.
Lampy Bakteriobójcze serii NBV bezpośredniego działania
Dobór tego rodzaju sprzętu w znacznej mierze zależy od wymiarów pomieszczenia oraz od parametrów powietrza (wilgotności i poziomu zapylenia). Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania nieodwracalnie dezaktywują wirusy i grzyby podczas, kiedy w pomieszczeniu nikt nie przebywa. Ich silne oddziaływanie mogłoby zaszkodzić personelowi i pacjentom, dlatego przed uruchomieniem urządzenia należy zadbać, aby wszyscy opuścili daną salę.
Szczegółowy opis sposobów i metod stosowania lamp bakteriobójczych zawiera instrukcja użytkowania lamp.
Z praktycznego punktu widzenia możemy przyjąć, że osiągniemy wystarczający stopień czystości mikrobiologicznej stosując:
- lampę 15W na pow. do 6 m2
- lampę 2x15W na pow. do 10 m2
- lampę 30W na pow. do 12 m2
- lampę 2x30W na pow. do 18 m2
W pomieszczeniu o wys. 2,5 do 3 m w warunkach pokojowych.
W zależności od przeznaczenia pomieszczenia (sala chorych, gabinet lekarski, gabinet zabiegowy, sala operacyjna) lampy włączamy na 2 do 8godz.
Aby uzyskać doraźny efekt dezynfekcji powietrza w pomieszczeniu (np. między dwoma zabiegami) lampy włączamy na 15 do 20 minut.
- Stosowanie lamp bakteriobójczych serii NBVE i NBV jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji powietrza i powierzchni. Urządzenia te emitują promieniowanie UV-C o długości fali 253,7 nm. Promieniowanie to ma najsilniejsze właściwości biobójcze i nieodwracalnie dezaktywuje bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje.
- Ze względu na dużą skuteczność działania lampy bakteriobójcze serii NBVE i NBV wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest sterylność, a od czystości mikrobiologicznej zależy jakość usług oraz bezpieczeństwo pacjentów i personelu.
- szpitale (bloki operacyjne, gabinety zabiegowe, gabinety opatrunkowe, sale chorych, izbyprzyjęć, izolatki, brudowniki)
- przychodnie (gabinetyl ekarskie i zabiegowe)
- labolatoria
- apteki
- przemysł farmaceutyczny, spożywczo-przetwórczy, kosmetyczny
- hotelarstwo i gastronomia